C1210C184F4HAC7800
Mfr.Part #
C1210C184F4HAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 16V X8R 1210
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.081 2.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Tolerance :
±1%
Capacitance :
0.18µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1210C184F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.18μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C184F4HAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1210C184F4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V