C1210C183J2RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C183J2RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
18nF
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.5mm
Height :
780μm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Tolerance :
5%
KEMET C1210C183J2RAC7800
18nF Ceramic Capacitor 5% 1210
C1210C183J2RAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
C1210C183J2RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V