C1210C183F8HAC7800
Mfr.Part #
C1210C183F8HAC7800
Description
CAP CER 0.018UF 10V X8R 1210
Tolerance :
±1%
Capacitance :
0.018μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Free :
Lead Free
KEMET C1210C183F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.018μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C183F8HAC7800 Overview
A 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
C1210C183F8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V