C1210C183F4HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C183F4HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 16V X8R 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Capacitance :
0.018μF
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1210C183F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.018μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C183F4HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C1210C183F4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V