C1210C152JDGAC7800
Mfr.Part #
C1210C152JDGAC7800
Description
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1210
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
2.5mm
Thickness (Max) :
0.106 (2.70mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
1.5nF
Tolerance :
5%
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Height - Seated (Max) :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Style :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
Series :
SMD Comm C0G HV
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
1kV
Length :
3.2mm
Features :
Low ESL, High Voltage
Ratings :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number :
C1210C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
KEMET C1210C152JDGAC7800
SMD Comm C0G HV 1.5nF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210
C1210C152JDGAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm).In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
C1210C152JDGAC7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV