C1210C151JCGAC7800
Mfr.Part #
C1210C151JCGAC7800
Description
CAP CER 150PF 500V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Capacitance :
150pF
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
3.2mm
Height :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Published :
Tolerance :
5%
KEMET C1210C151JCGAC7800
150pF Ceramic Capacitor 5% 1210
C1210C151JCGAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
C1210C151JCGAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 500V