C1210C122F5HAC7800
Mfr.Part #
C1210C122F5HAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V X8R 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1210C122F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1200pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)