C1210C105Z5UAC7800
Mfr.Part #
C1210C105Z5UAC7800
Description
CAP CER 1UF 50V Z5U 1210
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Height :
1.55mm
Capacitance :
1μF
Min Operating Temperature :
10°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
80%
Depth :
2.5mm
Dielectric :
Z5U
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
KEMET C1210C105Z5UAC7800
1μF Ceramic Capacitor 80% 1210
C1210C105Z5UAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than 10°C.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C1210C105Z5UAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V