C1210C105J5RACAUTO
Mfr.Part #
C1210C105J5RACAUTO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Ceramic
Length :
3.2mm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Height :
1.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1μF
Width :
2.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Auto X7R
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
KEMET C1210C105J5RACAUTO
SMD Auto X7R 1μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)