C1210C104KARACAUTO
Mfr.Part #
C1210C104KARACAUTO
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.1μF
Width :
2.5mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Weight :
15.989131mg
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
SMD Auto X7R
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
KEMET C1210C104KARACAUTO
SMD Auto X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)