C1210C104JARAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C104JARAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.5mm
Tolerance :
5%
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Height :
1.25mm
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Capacitance :
100nF
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C1210C104JARAC7800
100nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1210