C1210C103KFRAC7210
Mfr.Part #
C1210C103KFRAC7210
Description
CAP 1210 10NF 1.5KV X7R 10%
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Length :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10nF
Package / Case :
Depth :
2.5mm
Height :
2.1mm
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
KEMET C1210C103KFRAC7210
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
C1210C103KFRAC7210 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 1.5kV.
C1210C103KFRAC7210 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV