C1210C103J5GAL7800
Mfr.Part #
C1210C103J5GAL7800
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210
Capacitance :
10000 pF
Product Length (mm) :
3.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
3.2 X 2.5 X 1.1
Number of Terminals :
2
Mounting :
Surface Mount
Failure Rate :
Product Status :
Active
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.047 (1.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Construction :
Flat
Base Product Number :
C1210C
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Capacitance Value :
0.01uF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Voltage :
50VDC
Lead Spacing :
Ratings :
Product Height (mm) :
1.1
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Features :
Low ESL
Tolerance :
5%
Lead Style :
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
2.5
Dielectric :
C0G
Microwave Application :
No
Voltage - Rated :
50V
Applications :
High Reliability
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1210C103J5GAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Package / Case:1210, C1210C103J5GAL7800 pinout, C1210C103J5GAL7800 datasheet PDF, C1210C103J5GAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1210C103J5GAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1210C103J5GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 10000 pF 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210
C1210C103J5GAL7800 Overview
A 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) size/dimension program is available for this device.Using this device, the capacitance value is 0.01uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
C1210C103J5GAL7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
a capacitance value of 0.01uF