C1210C103F5HACAUTO
Mfr.Part #
C1210C103F5HACAUTO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 10NF 50V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
10000pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1210C103F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 10000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C103F5HACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient equals X8R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C1210C103F5HACAUTO Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V