C1206Y563K5RAC7800
Mfr.Part #
C1206Y563K5RAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Failure Rate :
Base Product Number :
C1206Y
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Bulk
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Lead Style :
Applications :
Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.056 µF
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Tolerance :
±10%
KEMET C1206Y563K5RAC7800
1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.130L x 0.063W 3.30mm x 1.60mm X7R ±10% 0.056µF