C1206Y104J8RAC7800
Mfr.Part #
C1206Y104J8RAC7800
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Comm X7R FF
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
3.3mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
50 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Floating Electrode, Soft Termination
Height :
0.78mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
990.6μm
Published :
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.1μF
Width :
1.6mm