C1206Y103K5RAC7800
Mfr.Part #
C1206Y103K5RAC7800
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Case Style :
Ceramic Chip
Reference Standard :
AEC-Q200
Negative Tolerance :
10%
Class :
Class 2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
Flexible (Soft)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
Product :
Open Mode/Fail-Safe MLCCs
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
Flat
Height :
0.78 mm
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.3 mm
ECCN (US) :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Microwave Application :
No
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Depth (mm) :
1.6
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Ratings :
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
Floating Electrode Commercial Grade MLCC
Tolerance :
10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Termination Style :
Pad
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
10000 pF
Voltage :
50VDC
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Product Length (mm) :
3.3
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SMD Comm X7R FF
KEMET Corporation
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size (mm) :
3.3 X 1.6 X 0.78
Temperature Coefficient :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Base Product Number :
C1206Y
Positive Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Width :
1.6 mm
Capacitance Value :
0.01uF
Product Height (mm) :
0.78
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206Y103K5RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Type:Floating Electrode Commercial Grade MLCC, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1206Y103K5RAC7800 pinout, C1206Y103K5RAC7800 datasheet PDF, C1206Y103K5RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206Y103K5RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206Y103K5RAC7800
SMD Comm X7R FF 10000 pF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206