C1206Y103K2RAC7800
Mfr.Part #
C1206Y103K2RAC7800
Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Length (mm) :
3.3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SMD Comm X7R FF
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
10000 pF
Size (mm) :
3.3 X 1.6 X 0.78
Lead Style :
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
200V
Ratings :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Product Depth (mm) :
1.6
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Tolerance :
10%
Failure Rate :
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Voltage :
200VDC
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Capacitance Value :
0.01uF
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Product Height (mm) :
0.78
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
C1206Y
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206Y103K2RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Voltage:200VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1206Y103K2RAC7800 pinout, C1206Y103K2RAC7800 datasheet PDF, C1206Y103K2RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206Y103K2RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206Y103K2RAC7800
SMD Comm X7R FF 10000 pF 200V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206