C1206Y103K1RAC7800
Mfr.Part #
C1206Y103K1RAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Base Product Number :
C1206Y
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Comm X7R FF
Ratings :
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Product Status :
Active
Features :
Floating Electrode, Soft Termination
Size / Dimension :
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Capacitance :
10000 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
KEMET C1206Y103K1RAC7800
SMD Comm X7R FF 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)