C1206X912F8HAC7800
Mfr.Part #
C1206X912F8HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 9.1NF 10V ULTRA STA
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
9100pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
36 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1206X912F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 9100pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X912F8HAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
C1206X912F8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V