C1206X910G1HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X910G1HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 91PF 100V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
91pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
KEMET C1206X910G1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 91pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)