C1206X823G8HAC7800
Mfr.Part #
C1206X823G8HAC7800
Description
CAP CER 1206 82NF 10V ULTRA STAB
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.082µF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
KEMET C1206X823G8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 0.082μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X823G8HAC7800 Overview
A 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
C1206X823G8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V