C1206X752F8HAC7800
Mfr.Part #
C1206X752F8HAC7800
Description
CAP CER 1206 7.5NF 10V ULTRA STA
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
7500pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C1206X752F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 7500pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X752F8HAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1206X752F8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V