C1206X683K4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X683K4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 68NF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Factory Lead Time :
36 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.068μF
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1206X683K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)