C1206X682G1GECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206X682G1GECAUTO7210
Description
CAP CER 1206 6.8NF 100V C0G 2%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
6800pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Series :
ESD SMD Auto C0G
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C1206X682G1GECAUTO7210
ESD SMD Auto C0G 6800pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X682G1GECAUTO7210 Overview
Programs on this device are of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C1206X682G1GECAUTO7210 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm