C1206X563K5JAC7800
Mfr.Part #
C1206X563K5JAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 50V U2J 1206
Capacitance :
0.056μF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm U2J Flex
Mount :
Surface Mount
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Thickness :
889μm
KEMET C1206X563K5JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.056μF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X563K5JAC7800 Overview
A program's size/dimension is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm for this device.Its coefficient is U2J and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C1206X563K5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm