C1206X563K4JAC7800
Mfr.Part #
C1206X563K4JAC7800
Description
CAP CER 0.056UF 16V U2J 1206
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.056μF
Series :
SMD Comm U2J Flex
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Thickness :
889μm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
KEMET C1206X563K4JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)