C1206X562M3HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X562M3HACAUTO
Description
CAP CER 1206 5.6NF 25V ULTRA STA
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Capacitance :
5600pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
KEMET C1206X562M3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 5600pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)