C1206X562K3HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X562K3HACAUTO
Description
CAP CER 1206 5.6NF 25V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
5600pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
36 Weeks
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
KEMET C1206X562K3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)