C1206X560F1HAC7800
Mfr.Part #
C1206X560F1HAC7800
Description
CAP CER 1206 56PF 100V ULTRA STA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1206X560F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 56pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)