C1206X511F5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X511F5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 510PF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
510pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
KEMET C1206X511F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 510pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)