C1206X473MMGECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206X473MMGECAUTO7210
Description
CAP CER 1206 47NF 63V C0G 20%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Voltage - Rated :
63V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Series :
ESD SMD Auto C0G
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Factory Lead Time :
11 Weeks
KEMET C1206X473MMGECAUTO7210
ESD SMD Auto C0G 0.047μF 63V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X473MMGECAUTO7210 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C1206X473MMGECAUTO7210 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm