C1206X473K8JAC7800
Mfr.Part #
C1206X473K8JAC7800
Description
CAP CER 0.047UF 10V U2J 1206
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Capacitance :
0.047µF
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Comm U2J Flex
Factory Lead Time :
52 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206X473K8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.047μF 10V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)