C1206X473G5GEC7210
Mfr.Part #
C1206X473G5GEC7210
Description
CAP CER 1206 47NF 50V C0G 2%
Series :
ESD SMD Comm C0G
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±2%
Capacitance :
0.047µF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206X473G5GEC7210
ESD SMD Comm C0G 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X473G5GEC7210 Overview
A 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
C1206X473G5GEC7210 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm