C1206X472M4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X472M4HACAUTO
Description
CAP CER 1206 4.7NF 16V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
4700pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206X472M4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 4700pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)