C1206X472K5GAC7800
Mfr.Part #
C1206X472K5GAC7800
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
47 Weeks
Thickness :
1.0922mm
Published :
Dielectric :
C0G
Capacitance :
4700pF
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Series :
SMD Comm C0G Flex
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C1206X472K5GAC7800
SMD Comm C0G Flex 4700pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X472K5GAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
C1206X472K5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V