C1206X470JDGAC7800
Mfr.Part #
C1206X470JDGAC7800
Description
CAP CER 47PF 1000V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Series :
SMD Comm C0G HV Flex
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm)
Base Product Number :
C1206X
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
47 pF
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Thickness (Max) :
0.047 (1.20mm)
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
KEMET C1206X470JDGAC7800
SMD Comm C0G HV Flex 47 pF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.130 L x 0.063 W (3.30mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C 1206 (3216 Metric)