C1206X362J3HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X362J3HACAUTO
Description
CAP CER 1206 3.6NF 25V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
3600pF
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
25V
KEMET C1206X362J3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 3600pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)