C1206X362G5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X362G5HACAUTO
Description
CAP CER 1206 3.6NF 50V ULTRA STA
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
3600pF
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C1206X362G5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 3600pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)