C1206X361G1HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X361G1HACAUTO
Description
CAP CER 1206 360PF 100V ULTRA ST
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Temperature Coefficient :
X8R
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
360pF
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
KEMET C1206X361G1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 360pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)