C1206X335K8RACAUTO
Mfr.Part #
C1206X335K8RACAUTO
Description
CAP CER 3.3UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Factory Lead Time :
46 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3.3μF
Number of Terminations :
2
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
Soft Termination
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.1938mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3mm
Series :
SMD Auto X7R Flex
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
KEMET C1206X335K8RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X335K8RACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
C1206X335K8RACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V