C1206X302G5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206X302G5HACAUTO
Description
CAP CER 1206 3NF 50V ULTRA STABL
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Capacitance :
3000pF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±2%
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206X302G5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 3000pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)