C1206X273J3JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X273J3JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 25V U2J 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto U2J Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
KEMET C1206X273J3JACAUTO
SMD Auto U2J Flex 0.027μF 25V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X273J3JACAUTO Overview
Programs on this device are of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.
C1206X273J3JACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm