C1206X273G8JAC7800
Mfr.Part #
C1206X273G8JAC7800
Description
CAP CER 0.027UF 10V U2J 1206
Series :
SMD Comm U2J Flex
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±2%
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Thickness :
889μm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C1206X273G8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.027μF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X273G8JAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.
C1206X273G8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm