C1206X272F1HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X272F1HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 2.7NF 100V ULTRA ST
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
2700pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206X272F1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 2700pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X272F1HAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X8R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1206X272F1HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V