C1206X225M4REC7800
Mfr.Part #
C1206X225M4REC7800
Description
CAP CER 1206 2.2UF 16V X7R 20%
Series :
ESD SMD Comm X7R
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2μF
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.073 1.85mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206X225M4REC7800
ESD SMD Comm X7R 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)