C1206X225K4RECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206X225K4RECAUTO7210
Description
CAP CER 1206 2.2UF 16V X7R 10%
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
2.2μF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Series :
ESD SMD Auto X7R
Thickness (Max) :
0.073 1.85mm
KEMET C1206X225K4RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)