C1206X224G3JAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206X224G3JAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V U2J 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.22µF
Series :
SMD Comm U2J Flex
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
889μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C1206X224G3JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X224G3JAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is U2J.
C1206X224G3JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm