C1206X222MMGEC7210
Mfr.Part #
C1206X222MMGEC7210
Description
CAP CER 1206 2.2NF 63V C0G 20%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
ESD SMD Comm C0G
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1206X222MMGEC7210
ESD SMD Comm C0G 2200pF 63V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X222MMGEC7210 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
C1206X222MMGEC7210 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm