C1206X222G5GEC
Mfr.Part #
C1206X222G5GEC
Description
CAP CER 1206 2.2NF 50V C0G 2%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
ESD SMD Comm C0G
Tolerance :
±2%
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Datasheets
C1206X222G5GEC
KEMET C1206X222G5GEC
ESD SMD Comm C0G 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206X222G5GEC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C1206X222G5GEC Features
a size/dimension of 0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm